SQ8 e-tron

 
 
Audi SQ8 e-tron Heckansicht

Електричен. И полн со прекрасни детали

Audi e-tron ја исполни својата пионерска улога како чисто електрично возило. Затоа, сега е вистинското време да го вклучиме во рангот на моделите на Audi - како Audi SQ8 e-tron (4).

 

Податоци за Audi SQ8 e-tron

Електрична максимална моќност

370

kW

Забрзување (0–100 km/h)

4,5

Сек.1

Досег (WLTP), до

458

km

 

Брз конфигуратор

Комбинирајте различни бои и тркала и искусете го Audi SQ8 e-tron во интерактивниот 3D приказ.

Подобрено возно искуство

Влезете и искусете го речиси бесшумното забрзување на електромоторите. Искористете ги придобивките од зголемената влечна сила и стабилност, благодарение на целосно електричниот погон на сите тркала quattro. Подобрена возна динамика благодарение на спортското приспособливо воздушно потпирање и бројните системи за помош. Како опција е достапна опрема за приколка што се вади.

Визуелизирана електрификација

Audi SQ8 e-tron4 со новиот изглед, специфичниот потпис на дневните светла и амблемите S, исто така, го отсликува неговиот спортски карактер однадвор. Додека бојата Mythos црна металик го истакнува спортскиот карактер на возилото, силно извајаната линија на рамениците ја изразува архитектурата quattro.

Многу простор

Високонапонската батерија со капацитет до 106 kWh (нето) обезбедува максимален досег до 458 километар. Ако нивото на наполнетост на батеријата е ниско, можете на пр. да го искористите понатамошниот потенцијал за досег со активирање на Range Mode6 во ММИ.

 

Податоци за Audi SQ8 e-tron quattro

Наполнето од 10% до 80%

31

Мин.2

при максимална моќност на полнење со DC

Капацитет на батерија (нето), до

106

kWh

Максимална моќност на полнење со DC, до

170

kW

 

Комфорно на пат

Постојат различни опции за полнење достапни за Audi SQ8 e-tron4 за во домот и кога сте во движење. Со Plug & Charge10 можете да полните уште полесно. И благодарение на зголемениот капацитет на батеријата и сеопфатната понуда за полнење, можете да уживате во електричната мобилност дури и на долги патувања.

Благороден спортски стил

Кога ќе влезете, може да очекувате висококвалитетен, спортски амбиент, истакнат со опционалните предни спортски седишта плус со амблемите S. Уживајте во великодушното чувство на простор и извонредна удобност во Audi SQ8 e-tron4.

 

Пренесувајте ја вашата омилена музика со вградениот Apple Music20

Уживајте во врвното музичко искуство во вашиот автомобил со Apple Music20. Пренесувајте преку 100 милиони песни беспрекорно и без реклами - директно преку вашиот ММИ. Најдете ги вашите омилени песни и откријте уште повеќе музика што ќе ви се допадне. Изберете од трите меѓународни радио станици во живо кои ги водат добро познати водители и пуштаат актуелни хитови, класици и кантри музика. Освен тоа, имате пристап до вашата лична музичка библиотека и можете да пребарувате изведувачи, наслови, албуми и плејлисти.

Напомена: илустрацијата е од Audi SQ8 Sportback e-tron19.

Дигитални услуги

Дигиталниот свет на мобилност ви се отвора со бројните услуги на Audi connect21 како што се секогаш ажурираните онлајн информации за сообраќајот22 или можноста за флексибилно резервирање опрема со помош на Functions on Demand и апликацијата myAudi12, која ви обезбедува одлични информации за податоците за возење на вашето Audi.

Возете се во него и нурнете во виртуелен свет

Седнете одзади, ставете ги VR очилата и уживајте во несекојдневното искуство. Бидејќи Audi ја носи забавата за виртуелна реалност од holoride24 во вашето возило. Оваа иновативна технологија ги поврзува движењата на возење со виртуелните светови. Кога Audi вози низ свиоци, тоа го чувствувате на задното седиште. Но, промената на насоката може да се види и визуелно, на пример со тродимензионалниот вселенски брод прикажан како лета по кривина претставен во очилата.

Audi exclusive

Направете го вашиот Audi SQ8 e-tron уникатен – непогрешлив како и вие – со Audi exclusive25.

За одржлива иднина

Решенијата ориентирани кон иднината на Audi, исто така, вклучуваат свесно користење на ресурсите, еколошко производство и испорака на возила26 со неутрална CO₂. На пример, користиме зелена енергија, меѓу другото, од фотоволтаичните системи на покривите на производствените хали, за снабдување со топлинска енергија и производство на батерии.

#e-tron вести – од сега, бидете секогаш еден чекор понапред

Следната голема пресвртница на патот кон идната мобилност е откриена. Добијте ексклузивни информации, возбудливи податоци во позадина и наелектризирани импулси за моделите на Audi со целосно електрични или plug-in хибридни погони со новостите за e-tron.

 

Audi SQ8 Sportback e-tron

Потрошувачка на енергија (комбинирана3) во kWh/100 km: 19,7–25,58; Емисии на CO₂ (комбинирани3) во g/km: 0. Информации за потрошувачката на гориво/електрична енергија и емисиите на CO₂ во опсези во зависност од избраната опрема на возилото. За возилото се достапни само вредностите за потрошувачка и емисија според WLTP, а не според NEDC.