Q8 e-tron

Затвори го филтерот

Цена

25000
50000
75000
100000
125000
150000
175000
200000
225000
250000
250000

CO₂

160
240
320
320

3 Автомобили.

Audi Q8 e-tron - елегантните SUV модели

Голем досег, брзо полнење, безбедно возење и забава и дефинитивно привлекување погледи – моделите на Audi Q8 e-tron прават срцата на возачите да чукаат побрзо.

Целосно електричниот SUV како Audi e-tron и SUV-Coupé како Sportback e-tron се на пазарот од 2018 година. Четири години подоцна, не само што на моделите им беше дадено визуелно освежување, тие беа вклучени и во рангот на модели од високата класа. Денес, во гамата можете да ги најдете Q8 e-tron, Q8 Sportback e-tron, SQ8 e-tron и SQ8 Sportback e-tron. Audi поставува нови стандарди во автомобилската бранша со производство што е CO₂ неутрално. Моделите Q8 e-tron ја напуштаат фабриката во Брисел со биланс CO₂ неутрални. Дознајте повеќе за ажурирањата и придобивките прикажани подолу.

Уште поголема моќност – висок капацитет на батеријата и ефикасно полнење

Значајните иновации првенствено се однесуваат на напредната батерија, поврзаниот досег и кривата на полнење со високи перформанси.

Батерија

Претходно беа познати моделите e-tron со капацитет на батеријата до 86 kWh (нето). Нето капацитетот се однесува на количината на енергија што всушност може да се искористи, за разлика од бруто капацитетот, кој ја опишува максималната количина на енергија што батеријата може да ја складира. Со напредната високонапонска батерија од новата серија Q8 e-tron, сега можете да возите уште побрзо, подолго и подалеку. Со капацитет до 106 kWh нето или 114 kWh бруто, SQ8 e-tron нуди досег до 494 km, SQ8 Sportback e-tron до 513 km и Q8 e-tron до 582 km. Но, конечниот победник на досегот е Q8 Sportback e-tron со импресивни 600 km. За да се осигури дека високонапонската батерија работи непречено, Audi има гаранција за батеријата на новите возила за сите дефекти во материјалите или изработката во првите 160.000 km или 8 години, зависно што ќе настапи прво.

Полнење

Новата батерија со напредна технологија на ќелии сега може да се полни со 170 kW наместо 150 kW. Ова значи значително пократко време за полнење. На High-Power-Charging станица, полнењето од 10% до 80% трае само 31 минута. За рутата од Салцбург до Линц, која е 123 километри, времето на полнење е само 10 минути. Ако нивото на наполнетост на батеријата е ниско, можете на пр. да го искористите понатамошниот потенцијал за досег со активирање на режимот на досег во системот ММИ. Ова не ги намалува неопходните функции за удобност, а ја намалува максималната брзина на 90 km/h. Благодарение на интегрираниот планер на рутата, запирањата за полнење ефикасно се интегрираат во рутата - ова го спречува непотребното време на стоење.

Кои модели на Audi Q8 e-tron ги има?

Моментално можете да најдете четири различни варијанти на Q8 e-tron во понудата на Audi. Тие се разликуваат во однос на перформансите и изгледот.

Сепак, висококвалитетната стандардна опрема ќе ја најдете кај сите модели. Прилагодливата воздушна суспензија овозможува максимална удобност при возењето со автоматско прилагодување на висината на возилото и амортизацијата. Со климатизацијата во мирување, возилото може да се доведе до саканата температура уште пред возењето. Дополнителна безбедност нудат висококвалитетните LED фарови, кои обезбедуваат одлична видливост дури и ноќе, како и помошта за паркирање плус, што го прави паркирањето значително полесно благодарение на напредниот сензорски систем. Во моделите Q8 e-tron можете да го најдете и најсовремениот систем за навигација ММИ. Ова нуди низа функции и услуги како што се планирање рути, податоци за сообраќајот, временска прогноза, како и телефонски функции и услуги за стриминг на музика. Многу од овие функции може лесно да се ракуваат со помош на иновативната контрола на апликациите. Покрај пространиот багажник на Audi Q8 e-tron, има дополнителни 62 литри простор за складирање во багажникот (Frunk) (комбинација од англиските зборови за предна страна „front“ и багажник „trunk“) на возилата.

Audi Q8 e-tron: SUV од луксузна класа погоден за секојдневна употреба

Со својата должина од речиси 5 метри и ширина од 2 метри, Audi Q8 e-tron е дефинитивно еден од луксузните SUV. SUV возилата се генерално многу популарни. И со право! Имено, постојат добри причини за популарната класа на модели:

  • Многу простор: повеќе простор за патници и багаж
  • Зголемена безбедност: стабилност и безбедност благодарение на поцврстата каросерија
  • Максимална флексибилност: дополнителни способности за отворен терен, како што се погон на сите тркала и поголемо растојание од подлогата за задоволство при возењето во град и надвор од асфалтирани патишта
  • Првокласен дизајн: впечатлив изглед кој изгледа спортски и привлечно

Покрај предностите на SUV, Audi Q8 e-tron доаѓа со широк спектар на атрактивни карактеристики на опремата. Уживајте во извонредната влечна сила и стабилност во водењето по лента благодарение на постојаниот погон на сите тркала quattro. Кога станува збор за внатрешноста, можете да се радувате на висококвалитетни материјали, детални акценти и бројни карактеристики како што се функциите за масажа или вентилација на седиштата. Благодарение на широката понуда на оригинални додатоци на Audi, можете да го претворите Q8 e-tron во ваш индивидуален автомобил од соништата.

Q8 e-tron: преглед на техничките податоци

МоделQ8 e-tron
Капацитет на батерија (нето)до 106 kWh
Електрична максимална моќност300 kW
Вкупен вртежен момент664 Nm
Макс. досег (според WLTP)до 582 km/h
Макс. DC моќност на полнење170 kW
Забрзување 0–100 km/h5,6 сек.
Вид на погонПерманентен погон на сите тркала quattro

Информирајте се за сите технички податоци на Q8 e-tron.

Audi Q8 Sportback e-tron: елегантниот SUV-Coupé

Audi Q8 Sportback e-tron е популарната Coupé варијанта на Q8 e-tron. За разлика од конвенционалната силуета на SUV на Q8 e-tron, моделот Sportback импресионира со својот елегантен дизајн со спортска кровна линија. Покривот беспрекорно продолжува во навалениот заден дел и на тој начин го нагласува динамичниот изглед на возилото. Но, не смеете да се откажете од обемната понуда на простор на добро познатиот SUV. Напредните дигитални функции, висококвалитетните материјали и првокласната изработка го прават секое возење да биде многу посебно.

Со забрзување од 0 до 100 km/h за само 5,6 секунди и максимален досег до 600 километри со вкупен вртежен момент од 665 Nm, побрзо ќе стигнете до вашата дестинација.

Q8 Sportback e-tron: преглед на техничките податоци

МоделQ8 Sportback e-tron
Капацитет на батерија (нето)106 kWh
Електрична максимална моќност300 kW
Вкупен вртежен момент664 Nm
Макс. досег (според WLTP)до 600 km/h
Макс. DC моќност на полнење170 kW
Забрзување 0–100 km/h5,6 сек.
Вид на погонПерманентен погон на сите тркала quattro

Информирајте се за сите технички податоци на Q8 Sportback e-tron.

SQ8 e-tron: SUV за спортско задоволство при возењето

Дали би сакале уште нешто поспортско? Тогаш, со задоволство ве запознаваме со Audi SQ8 e-tron како наследник на Audi e-tron S. Трите електромотори, целосно електричниот погон на сите тркала quattro, спортската воздушна суспензија и дополнителните системи за помош обезбедуваат уникатни перформанси и максимално уживање при возењето. Во споредба со претходниот модел, вртежниот момент, моќноста на батеријата и досегот се зголемени, а потрошувачката е намалена. Покрај погонот на сите тркала, електричниот Torque Vectoring обезбедува спортско управување и поголема контрола. Специјални сензори ја следат возната состојба и ја распределуваат погонската моќ помеѓу двете задни тркала, прилагодени на вашето однесување при возење.

SQ8 e-tron: преглед на техничките податоци

МоделSQ8 e-tron
Капацитет на батерија (нето)106 kWh
Електрична максимална моќност370 kW
Вкупен вртежен момент973 Nm
Макс. досег (според WLTP)494 km
Макс. DC моќност на полнење170 kW
Забрзување 0–100 km/h4,5 сек.
Вид на погонПерманентен погон на сите тркала quattro

Дознајте повеќе за техничките податоци на SQ8 e-tron.

SQ8 Sportback e-tron: SUV со елегантен спортски карактер

SUV Coupé Audi SQ8 Sportback e-tron е исто така импресивен. Имате придобивки од истите предности како и SQ8 e-tron. Sportback варијантата првенствено се разликува по својот дизајн. Рамно навалената линија на покривот му дава непогрешлив, спортско-елегантен изглед на Coupé.

Како и кај SQ8 e-tron, зголемените перформанси во возниот степен S нудат посебно возно искуство. Со моќност од 370 kW и вртежен момент од 973 Nm, можете да забрзате речиси бесшумно од 0 до 100 km/h за само 4,5 секунди.

SQ8 Sportback e-tron: преглед на техничките податоци

МоделSQ8 Sportback e-tron
Капацитет на батерија (нето)106 kWh
Електрична максимална моќност370 kW
Вкупен вртежен момент973 Nm
Макс. досег (според WLTP)513 km
Макс. DC моќност на полнење170 kW
Забрзување 0–100 km/h4,5 сек.
Вид на погонПерманентен погон на сите тркала quattro

Дознајте повеќе за техничките податоци на SQ8 Sportback e-tron.