Q8 Sportback e-tron

 
 
Audi Q8 Sportback e-tron Heckansicht

Електричен. И полн со прекрасни детали

Audi e-tron ја исполни својата пионерска улога како чисто електрично возило. Затоа, сега е вистинското време да го вклучиме во рангот на моделите на Audi - како Audi Q8 Sportback e-tron.

 

Податоци за Audi Q8 Sportback 55 e-tron quattro

Наполнето од 10% до 80%

31

Мин.1

при максимална моќност на полнење со DC

Досег (WLTP), до

600

km

Максимална моќност на полнење со DC, до

170

kW

 

Брз конфигуратор

Комбинирајте различни бои и тркала и искусете го Audi Q8 Sportback e-tron во интерактивниот 3D приказ.

Омилени предлози за конфигурирање

Business

Q8 Sportback 50 e-tron quattro Business

  • Микрофибер Dinamica/комбинација од кожа
  • Пакет со системи за помош при паркирање
  • Matrix LED-фарови со вкл. задни светла

advanced надворешност

Q8 Sportback 55 e-tron quattro advanced

  • S line ентериер
  • Виртуелни надворешни ретровизори
  • Панорамски стаклен покрив

S line екстериер

Q8 Sportback 55 e-tron quattro S line

  • Дигитални Matrix LED-фарови
  • S line кожа Valcona со S спортско седиште
  • S line ентериер
 

Многу простор

Високонапонската батерија со капацитет до 106 kWh (нето) обезбедува максимален досег до 582 километар. Ако нивото на наполнетост на батеријата е ниско, можете на пр. да го искористите понатамошниот потенцијал за досег со активирање на Range Mode13 во ММИ.

Напомена: илустрацијата е од Audi Q8 Sportback e-tron.

Комфорно на пат

Постојат различни опции за полнење достапни за Audi Q8 Sportback e-tron за во домот и кога сте во движење. Со Plug & Charge(14) можете да полните уште полесно. И благодарение на зголемениот капацитет на батеријата и сеопфатната понуда за полнење, можете да уживате во електричната мобилност дури и на долги патувања.

 

Податоци за Audi Q8 Sportback 55 e-tron quattro(5)

Електрична максимална моќност

300

kW

Вкупен вртежен момент: 664 Nm

Забрзување (0–100 km/h)

5,6

Сек.3

Капацитет на батерија (нето), до

106

kWh

 

Наелектризирана форма на Coupé

Audi Q8 Sportback e-tron ја комбинира моќта на пространиот SUV со елеганцијата на Coupé со четири врати. Архитектурата quattro со својата силно моделирана линија на рамената и специфичниот потпис на дневните светла се особено нагласени со завршната боја Madeira кафена металик.

Софистициран внатрешен дизајн

Очекувајте повеќе од обемен простор. Избраните материјали, првокласната изработка и напредните дигитални функции го прават секое возење во Audi Q8 Sportback e-tron да биде премиум искуство.

Ново возно искуство

Влезете и искусете го речиси бесшумното забрзување на електромоторите. Искористете ги придобивките од зголемената влечна сила и стабилност, благодарение на целосно електричниот погон на сите тркала quattro. Подобрена возна динамика благодарение на приспособливото воздушно потпирање и бројните системи за помош. Како опција е достапна опрема за приколка што се вади.

 

Пренесувајте ја вашата омилена музика со вградениот Apple Music30

Уживајте во врвното музичко искуство во вашиот автомобил со Apple Music30. Пренесувајте преку 100 милиони песни беспрекорно и без реклами - директно преку вашиот ММИ. Најдете ги вашите омилени песни и откријте уште повеќе музика што ќе ви се допадне. Изберете од трите меѓународни радио станици во живо кои ги водат добро познати водители и пуштаат актуелни хитови, класици и кантри музика. Освен тоа, имате пристап до вашата лична музичка библиотека и можете да пребарувате изведувачи, наслови, албуми и плејлисти.

Напомена: илустрацијата е од Audi SQ8 Sportback e-tron11.

 

Дигитални услуги

Дигиталниот свет на мобилност ви се отвора со бројните услуги на Audi connect6 како што се секогаш ажурираните онлајн информации за сообраќајот15 или можноста за флексибилно резервирање опрема со помош на Functions on Demand и апликацијата7 myAudi, која ви обезбедува одлични информации за податоците за возење на вашето Audi.

 

Возете се во него и нурнете во виртуелен свет

Седнете одзади, ставете ги VR очилата и уживајте во несекојдневното искуство. Бидејќи Audi ја носи забавата за виртуелна реалност од holoride16 во вашето возило. Оваа иновативна технологија ги поврзува движењата на возење со виртуелните светови. Кога Audi вози низ свиоци, тоа го чувствувате на задното седиште. Но, промената на насоката може да се види и визуелно, на пример со тродимензионалниот вселенски брод прикажан како лета по кривина претставен во очилата.

Audi exclusive

Направете го вашиот Audi Q8 e-tron уникатен – непогрешлив како и вие – со Audi exclusive

 

edition S line при лансирањето на моделот

Откријте ја edition S line со надворешност на S line, LED диоди при влегување со ексклузивна проекција „e-tron edition“ и Audi Singleframe во боја на каросеријата. Проекциското светло на Singleframe и застаклувањето за приватност ја нагласуваат прогресивноста на вашето возило. Покрај сериските 21-инчни тркала од лесен метал, можете да изберете и опционални 22-инчни тркала од лесен метал.

Разновиден како и животот

Вашето возило ќе стане сеопфатно во секој поглед со оригиналните додатоци на Audi. Со технички карактеристики и визуелни акценти, можете лесно да го прилагодите на новите потреби. Повторно и повторно.

За одржлива иднина

Решенијата ориентирани кон иднината на Audi, исто така, вклучуваат свесно користење на ресурсите, еколошко производство и испорака на возила(32) со неутрална CO₂. На пример, користиме зелена енергија, меѓу другото, од фотоволтаичните системи на покривите на производствените хали, за снабдување со топлинска енергија и производство на батерии.

#e-tron вести – од сега, бидете секогаш еден чекор понапред

Следната голема пресвртница на патот кон идната мобилност е откриена. Добијте ексклузивни информации, возбудливи податоци во позадина и наелектризирани импулси за моделите на Audi со целосно електрични или plug-in хибридни погони со новостите за e-tron.

 

Audi Q8 e-tron

Потрошувачка на енергија (комбинирана4) во kWh/100 km: 20,3-25,6; Емисии на CO₂ (комбинирани4) во g/km: 0. Информации за потрошувачката на гориво/електрична енергија и емисиите на CO₂ во опсези во зависност од избраната опрема на возилото. За возилото се достапни само вредностите за потрошувачка и емисија според WLTP, а не според NEDC.