Q5

Затвори го филтерот

Цена

25000
50000
75000
100000
125000
150000
175000
200000
225000
250000
250000

CO₂

160
240
320
320

2 Автомобили.

Кое Audi Q5 ми одговара?

Во 2008 и 2017 година, Audi Q5 ја освои една од најпрестижните награди во автомобилската индустрија, Златен волан - поради добри причини. На пазарот од 2008 година, популарниот SUV претрпе неколку подобрувања кои го прават совршен секојдневен придружник за млади и стари. Покрај важните технички податоци за моделот Q5, сите информации за варијантите на серијата модели ќе ги дознаете подолу.

Кои варијанти на Audi Q5 ги има?

Audi моментално нуди шест различни варијанти на Q5. Тие се разликуваат по нивниот дизајн, како и по нивната намена и целна група.

Audi Q5 - предводник на SUV

Q5 е олицетворение на SUV од средната класа. Ова се карактеризира со високи перформанси, како и симбиоза на спортски карактер и соодветност за секојдневна употреба. Патувањата во оддалечените области се исто толку можни како и шопинг патување до најблискиот град. Модерниот и современ дизајн секогаш го прави Audi Q5 привлечен за сите погледи.

Audi Q5 TFSI e – варијанта на погон во согласност со духот на времето

Не сакате да се откажете од предностите на Q5, но сакате да возите поеколошки? Благодарение на комбинацијата на мотор со согорување и моќен електромотор, можете да постигнете импресивни вредности на забрзување како кај електричен автомобил. Користејќи рекуперација, Audi Q5 TFSI e ја враќа електричната енергија додека возите. Ова значи дека батеријата трае подолго и можете да уживате во подолги патувања. Ова обезбедува електричен досег до 62 километри. Моторот TFSI ве поддржува на долги патувања - TFSI е кратенка за Turbocharged Fuel Stratified Injection и ги опишува моторите на Audi со турбо полнење.

Audi Q5 Sportback TFSI e – премиум SUV како Plug-in хибрид

Дизајнот сличен на coupé не е изгубен кај Audi Q5 Sportback TFSI e. Со овој Plug-in хибрид може да се префрлите на електричен погон во секое време. Ова значи дека не само што патувате потивко, туку и немате локални емисии. Благодарение на разновидните системи за полнење на Audi, можете да го полните вашето возило дома и да ја доживеете вашата следна авантура набргу потоа.

Audi SQ5 – спортистот

Audi SQ5, спортската верзија на Q5, се произведува од 2012 година и оттогаш ужива голема популарност. Со до 341 КС, SQ5 може да достигне од 0 до 100 km/h за 5,1 секунда. 8-степениот Tiptronic обезбедува разновидно уживање во возењето, кое секогаш го имате во свои раце со мултифункцискиот спортски кожен управувач во дизајн со 3 краци. Друга важна компонента е активаторот за звук (исто така важи и за SQ5 Sportback). Тој му дава на V6 моторот уште поголема јачина на звукот и е поприсутен или посуптилен во зависност од режимот. Поради силните перформанси и совршената опрема, варијантите SQ5 се исто така совршени придружници за возачите кои се често на пат.

Audi SQ5 Sportback – на врвот во серијата

На врвот на серијата Q5 е Audi SQ5 Sportback. Моќниот V6 TDI мотор и quattro постојаниот погон на сите тркала обезбедуваат уживање во возењето на највисоко ниво и врвни безбедносни стандарди. Опционалниот спортски диференцијал исто така ќе се погрижи за тоа: ги насочува силите кон тркалото од надворешната страна на кривината, правејќи го возењето особено пријатно. Спортскиот изглед привлекува внимание во вистинската смисла на зборот: спојлерот на работ на покривот S и линијата на покривот сличен на coupé го прават SQ5 Sportback незаменлив.

Забелешка: TDI значи турбо дизел вбризгување. Моторите од овој дизајн имаат директно вбризгување и турбополначи.

Вака го добивате вашиот модел од соништата

Серијата модели Q5 нуди возила на највисоко ниво - за сите барања и потреби. Во конфигураторот на Audi можете да го составите вашето Audi од соништата и наскоро да го наречете свое. Врз основа на избраната опрема, ќе ви бидат прикажани слични возила на залиха. Можете исто така да го закажете вашето лично тест возење. Во текот на процесот ќе добиете и опширни информации за финансирањето. Заедно ќе најдеме индивидуално решение за вашите потреби.