Висока технологија со врвна изработка

Audi поинакво од сите други, e-tron GT пристигна во Порше Македонија.

Целосно електричниот Gran Turismo е достапен во два модели, и во двата случаи со погон на сите тркала. Како Audi e-tron GT quattro и RS e-tron GT.

Со лансирањето на Audi e-tron GT quattro и RS e-tron GT, марката со четирите прстени отвора патека во емотивната, исклучително возбудлива иднина на електричната мобилност. Купето со четири врати го реинтерпретира традиционалниот концепт на Gran Turismo - неговиот дизајн експресивен, неговата технологија револуционерна. Два моќни електрични мотори - едниот на предната оска, другиот на задната оска - се одговорни за извонредниот електричен погон на сите тркала. Во Audi e-tron GT quattro, тие заедно испорачуваат 350 kW (476 КС) и 630 Nm вртежен момент; во RS e-tron GT, тие бројки се искачуваат до 440 kW (598 КС) и вртежен момент од 830 Nm. Со својот капацитет од 84 kWh, литиум-јонската батерија им овозможува на моделите да постигнат опсег до 488 километри, додека нејзината технологија од 800 волти гарантира дека батеријата може да се наполни исклучително брзо. Како резултат на тоа, Audi e-tron GT quattro и RS e-tron GT исто така се издвојуваат благодарение на нивната исклучителна соодветност за секојдневна употреба и патувања на долги растојанија.

RS e-tron GT е новиот електричен водечки модел на Audi и може да спринтува од 0 до 100 km/h за 3,3 секунди и да достигне максимална брзина од 250 km/h. Неговата шасија вклучува карактеристики како што се адаптивна воздушна суспензија со три комори и електронско блокирање на диференцијалот на задната оска. Облогата од волфрам карбид на плочките на сопирачките дополнително ги подобрува перформансите на системот за сопирање, додека спортскиот e-tron звук создава соодветна акустична позадина за ова технолошко ремек-дело. Сите овие карактеристики се достапни и за Audi e-tron GT quattro. Достапни се голем број опции за двата модели, вклучувајќи тркала до 21 инчи, управување со сите тркала, Matrix LED фарови со ласерско светло на Audi и материјали за седишта кои содржат висок процент на рециклирани материјали.