• A1
 • A3
 • A4
 • A5
 • A6
 • A7
 • A8
 • Q2
 • Q3
 • Q5
 • Q7
 • Q8
 • TT

Audi доби две „Златен Волан“ награди за новите A1 и e-tron!

2019-12-18

Двојна победа за Audi во доделувањето на наградите "Златен волан 2019": A1 Sportback и целосно електричниот е-трон победија во соодветните категории "Мали автомобили" и "Голем теренец". Читателите на германскиот магазин за за аутомобили "Audi Bild", нејзините европски сестрински публикации и германскиот весник "Bild am Sonntag" гласаа за утврдување на финалистите. Меѓународен панел на експерти ги крунисаа победниците од овие номинации.

"Ние сме многу горди што сме двоен победник", рече Ханс-Јоаким Ротенпенер, член на Управниот одбор на Техничкиот развој на Audi  AG на церемонијата на доделување награди во Берлин. "Златниот волан"е посакувана награда во нашата индустрија. Особено сме задоволни што целосно електричниот Audi e-tron ја освои својата класа против возила со конвенционални погонски системи. Тоа го гледаме како потврда дека сме на вистинскиот пат со нашата стратегија за електрификација. Наградата за А1 исто така ни кажува дека донесовме автомобил од новата генерација на патот кој убедливо ја заслужи наградата", додаде Ротпенпилер.

58 автомобили лансирани од почетокот на октомври 2018 година учествуваа на годинашниот натпревар за добивање на наградата "Златен волан". Тие беа поделени во седум класи на возила. Трите модели во секоја класа кои добиваат најмногу гласови од страна на читателите напредуваа во финалето. Финалето со 21 возило се одржа на тркачката патека ДЕКРА Лаузицринг. Меѓународен панел на експерти ги тестираше автомобилите според критериумите засновани врз модифицирана верзија на системот за поени што се користи за тестовите за споредување на Auto Bild. Панелот се состои од водачот на трката, Матијас Екстром, поранешниот возач на Формула 1, Ханс-Јоаким Стак и модераторот Сидни Хофман, покрај експерти од Auto Bild, неговите сестрински публикации и Bild am Sonntag.

Двајцата победници од Audi се исто така победници во секојдневното возење. А1 Sportback е идеален придружник и во урбаните средини и на патувања на долги релации. Што се однесува до системите за инфозабава и помош на возачот, списокот со опрема е на исто ниво со класата со целосна големина. Во класата "Голем теренец", Audi e-tron се крена над конкурентите со мотори на согорување. Комбинира врвна просторност со одлична удобност и опсег погоден за секојдневно возење. Електричниот теренец на Audi е првото производствено возило што има надворешни ретровизори со камера, а технологијата ја истакнува Vorsprung durch Technik со полнење со голема моќност и најновата генерација на quattro технологија: електричен погон на сите тркала.